Ne Zaman Psikoloğa Başvurmak Gerekir?

Gelişmekte olan Ankara’da sindirilmesi ve anlaşılması çok güç alanlardan birisi olan duygu ve davranışları inceleme – ruhbilimcilik genellikle yanlış algılanan ve bu yanlış algı neticesiyle pek çok insanın olumsuz duygu ve davranışlarıyla yaşamaya mahkum olduğu alanlardır. Sözlük anlamı “ruhbilimci” olan psikolog anlamı ve iş tanımı çok iyi bilinemeyen bir meslek grubudur. Peki, psikolog kimdir ve ne iş yapar? İnsan ve hayvan davranışlarını inceleyerek normal kabul edilenlerin dışındaki insan davranışlarını düzeltme görevini üstlenen kişilere psikolog denmektedir. Kısaca Ankara’da psikolog merkezi gibi yerlerin amacı insanların davranışlarını, yaşadıkları olumsuzlukları baş etme şekillerini yoluna koymaya yardımcı olmaktır; bu nedenle de kendilerine başvurun kişiye “danışan” adı verilir.

Neden Psikoloğa Gitmek Gerekir?

Psikoloğa gitmek özellikle de modern dünyada yaşayan ve iş yoğunluğu olan, ailesi ve işiyle problem yaşayabilen, hayat yoğunluğu nedeniyle kendisini iyi hissettirecek etkinlik yapamayanlar tarafından tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra yaşadığı hastalıkların herhangi bir fiziksel temeli bulunamayan hastalar da hastalıklarının “stres kaynaklı” olabileceği düşüncesiyle başka doktorlar tarafından psikoloğa sevk edilmektedir.

  • Eğer davranışlarınızdan memnun değilseniz,
  • Yaşadığınız sorun veya travmalar olumlu duygular geliştirmenizi ve hayattan haz almanızı engelliyorsa,

psikolog merkezinde tedavi

  • Sorunlarınızla baş etmekte güçlük çekiyorsanız,
  • Yaşadığınız olay veya duygularınızı güvenecek biriyle paylaşmak istiyorsanız, psikoloğa gitmek sizin için uygun bir seçim olacaktır.

Psikoloğa Kimler Gider?

Ankara’da psikoloğa yukarıda saydığımız rahatsızlıkları yaşayan insanlar gider, genel kanının aksine yalnızca deli olanlar gitmez. Gelişmekte olan toplumlarda ruh sağlığı henüz tam olarak anlaşılamadığından ruhsal problemlere ile ilgilenen uzmanlar maalesef deli doktoru olarak anılmaktadır, ancak bu kesinlikle doğru değildir.

Psikolog Neler Yapar?

Psikologlar danışanların rahatsızlık duyduğu davranışlarını inceler ve bu davranışların altında yatan sebepleri bulmaya çalışır. Bunu yaparken pek çok değerlendirmeden yararlanırlar; uyguladıkları testler sayesinde davranışları açıklamaya ve arzulanan davranışlara dönüştürmeye yardımcı olmaya çalışırlar. Psikologlar ayrıca sorunlarla baş etme yöntemleri ile ilgili danışanlarına yeni bir pencere açarlar; günlük yaşamın getirdiği sorunlar olsun ya da daha büyük sorunlar olsun, bunlarla başa çıkma konusunda destek olurlar.

Psikolog ve psikiyatrist hastanelerde koordineli olarak çalışan uzmanlardır; birbirlerine destek olarak danışanların tedavi ve yardım ihtiyaçlarını karşılarlar.